ЈАВНИ НАБАВКИ

Отворено со Вас

Службен гласник

Beeconomy

Влада на Р.Македонија

Моја - општина

Здружение на К.И на Р.М

  www.zki.org.mk

Народен правобранител

Skopjediem

Општина Неготино
Започна „Отворената забавна фудбалска школа" во Неготино PDF Печати
   Со учество на 70-тина учесници на возраст од 6 до 12 години, а со финансиска поддршка на локалната самоуправа, во нашиот град започна одржувањето на „Отворената забавна фудбалска школа" на која пригодно обраќање имаше и школата ја отвори градоначалникот на општина Неготино Тони Делков. Градоначалникот истакна дека овој настан има за цел преку игри и педагошки забавен фудбал да го стимулира спортскиот дух кај нашите најмлади сограѓани, како и да го развива другарството меѓу нив. Општина Неготино, рече Делков, е генерален поддржувач на школата при што се остварува една од стратешките определби на општина Неготино за афирмација и зголемување на интересот кај најмладите за спорт и спортски активности. Отворената забавна фудбалска школа ќе се одржува во деновите од овој и наредниот викенд, а проектот е поддржан и од УЕФА со учество на лидери и тренери кои се обучувани на посебни за тоа семинари.
Повеќе...
 
Амбасадорот на САД Џес Бејли во работна посета на Неготино PDF Печати

    Неговата Екселенција амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија Џес Бејли придружуван од членови на неговиот кабинет оствари работна посета на општина Неготино. За време престојот во нашиот град амбасадорот Бејли се задржа во краток разговор со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков со кого разговараше на теми поврзани со функционирањето на локалната самоуправа и проектите што општината ги реализира за подобрување на условите за живот на сите граѓани на неготинска општина.

Повеќе...
 
Екипата на „Пицерија Ема“ победник на турнирот во улична кошарка „Неготино 2018“ PDF Печати

   Со одигрувањето на финалниот натпревар помеѓу екипите на „Пицерија Ема“ од нашиот град и „Партизан“ од Гевгелија кој изобилуваше со квалитетна кошарка и голема незивесност околу победникот, заврши 11-тото издание на турнирот во улична кошарка „Неготино 2018“ на кој првото место го освои неготинската екипа. Наградите во форма на пехари, дипломи, медаљи и парични средства кои ги обезбеди организаторот на најуспешните им ги врачи секретарот на општина Неготино Ивица Златковиќ кој во своето обраќање пред многубројната публика која во изминатите три дена беше присутна на градскиот плоштад истакна дека натпреварувањето поминало во најдобар ред, прикажана е квалитетна кошарка, додавајќи дека радува фактот што секоја година се зголемува бројот на учесници како од нашата, така и од други општини, со надеж дека од година ќе бидеме сведоци на уште поквалитетен турнир во улична кошарка. Златковиќ награди и признанија им врачи и на најдобрите во јуниорска и поединечна конкуренција, а турнирот заврши со одржување на натпреварување во шутирање тројки.

Повеќе...
 
Министерот Спасовски во работна посета на Неготино PDF Печати

   Првиот човек на македонската полиција- министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски придружуван од директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски денеска оствари работна посета на Неготино при што ја посети Полициската станица во нашиот град и оствари средба и се задржа во разговор со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков. Разговаравме за безбедносната состојба на подрачјето на Полициската станица Неготино и заклучивме дека истата е стабилна, а  со  колегите  од ПС Неготино разговаравме за реализацијата на тековни и планирани активности и подобрување на условите за работа“- потенцираше министерот Спасовски по посетата на неготинската полиција. Министерот додаде дека овој концепт на работа на МВР има за цел директно присуство на терен во градовите во земјава и средби со граѓаните за обезбедување поголема безбедност и враќање на довербата од граѓаните кон полицијата. За време посетата на градот, во просториите на локалната самоуправа министерот Спасовски оствари средба и со градоначалникот на општина Неготино Тони Делков  на која разговараа за прашања кои се од заеднички интерес на полицијата и локалната самоуправа, пред се во делот на сообраќајот и зачувувањето на јавниот ред и мир на подрачјето на неготинска општина. Министерот за внатрешни работи Спасовски потенцираше дека градоначалникот Делков го запознал се тековните и планираните проекти кои локалната самоуправа ги спроведува, на што Спасовски во функцијата на потпретседател на Владата на РМ вети поддршка за нивна реализација со единствена цел за подобрување на условите за живеење во општината. Двајцата соговорници безбедносната состојба на територијата на општина Неготино ја оценија како стабилна, забележано е опаѓање на криминалитетот и зголемен е бројот на решени предмети.

Повеќе...
 
Отворената забавна фудбалска школа се враќа во Неготино PDF Печати

  По пауза од четири години, Отворенaта забавна фудбалска школа за фудбал повторно ќе се организира во Неготино. По 2014 година кога истата за последен пат беше организирана и финансирана од Општина Неготино, оваа година локалната власт повторно ќе го организира ова спортско случување во кое се вклучени најмладите, односно децата на возраст од 6 до 12 години. Инаку, проектот под името “Отворени забавни школи за фудбал”, го организира данската невладина организација ЦЦПА (Cross Cultures Project Association) и има за цел преку забавни игри и педагошки забавен фудбал да се стимулира спортскиот дух, другарсвото и градењето на пријателства помеѓу најмладите. Она што е важно е аспектот на игратa и задоволството кое произлегува од играњето, а не резултатот. Многубројните вежби и игри се димензионирани така што овозможуваат повеќекратно доживување на мали успеси кај секој од учесниците. Проектот во регионот го финансира УЕФА, како и локалните заедници, учеснички во проектот. Школите за забавен фудбал се организирани од лидери и тренери – волонтери, кои се едуцирани за работа со деца на посебни семинари, кои се одржуваат и на ниво на секоја земја и на регионално ниво. Оворената забавна школа за фудбал во нашата општина ќе биде организирана во период од четири дена (два викенда), односно 1 и 2 септември (сабота и недела) и 8 и 9 септември (сабота и недела), а ќе се одржи на градскиот стадион во Неготино со почеток од 9 часот наутро. Општина Неготино е генерален поддржувач на школата, односно даде целосна финансиска поддршка на овој настан, притоа потенцирајќи една од зацртаните стратешки определби со програмата за спорт т.е. афирмација на интересот кај најмладите за спортот и спортските активности, притоа земајќи го во предвид комплетниот бенефит на заедницата од промоцијата на овој дел од општествениот живот.

Повеќе...
 
Закажано одржување на седница на Советот на општина Неготино PDF Печати

   Утре, четврток 30.08. со почеток од 16,00 часот ќе се одржи 16-тата по ред седница на Советот на општина Неготино. На разгледување пред советниците ќе се најдат 20 точки предвидени со дневниот ред за текот на седницата, меѓу кои програми од областа на урбанизмот, комунални дејности и уредување на градежното земјиште, програма со измени и дополнувања за изработка на урбанистички планови, програмата за култура, спорт и соработка со здруженија и фондации. Советниците ќе расправаат и по предлог-одлуката за донесување планска документација за вклопување на бесправно изградени објекти во урбанистичката планска документација, предлог-решението за давање согласност за измени на годишниот план за вработување на општина Неготино, предлог-одлуката за давање согласност за формирање паралелки со помал број ученици во двете основни и средното училиште во Неготино, како и по други прашања од делокругот на работата на Советот на општина Неготино.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 5 од 167